5 mitów o automatyzacji

25 marca 2022

Wielu osobom automatyzacja może wydawać się skomplikowana ze względu na złożoność działań, które trzeba podjąć w trakcie wdrażania robotów na stanowisko. Jednak w dzisiejszych czasach jest to nieodłączny element i zapalnik do konkurowania przedsiębiorstw na rynku. Istnieje wiele mitów na temat zarówno samego procesu robotyzacji, jak i robotów czy cobotów. Dzisiaj obalimy kilka z nich i pokażemy, że automatyzacja, jak i robotyzacja nie są takie straszne.

1. Roboty zastępują ludzi.

Roboty, które przejmują pracę ludzką, to dla wielu osób powód do obaw. Bo jeśli moją pracę może wykonywać maszyna, to czy będę jeszcze potrzebny pracodawcy? Jest to jeden z pierwszych mitów z zakresu automatyzacji procesów. Oczywiście wdrożenie robota ma na celu podniesienie efektowności i produktywności pracy oraz danego stanowiska, jednak w przypadku robotów współpracujących firm Universal Robots, czyli cobotów, robot ma przede wszystkim za zadanie usprawnić pracę ludzką, a nie ją zastąpić. Dzięki wdrożeniu robota w firmie jesteśmy w stanie zniwelować liczbę zagrożeń, na które narażony jest nasz pracownik, a podwładnemu zlecić wykonywanie innych niezbędnych czynności w procesie.

2. Roboty są niebezpieczne.

Automatyzacja procesów oraz roboty współpracujące zostały opracowane z myślą o bezpieczeństwie w miejscu pracy. Zadaniem cobotów jest współpraca na jednym stanowisku z ludźmi, dlatego muszą one spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa i być niezawodne w działaniu, co sprawia, że są bezpieczne przy odpowiednim wdrożeniu. Dzięki zaawansowanej technologii jesteśmy w stanie zaprogramować robota w dogodny dla Ciebie sposób, a także wyłapywać powstałe błędy i je poprawiać w czasie rzeczywistym.

3. Jeśli automatyzujemy to wszystko naraz.

Jedną z głównych zalet automatyzacji jest to, że oprogramowania robotów tworzone są pod kątem integrowania ich z istniejącymi już systemami. Integrator zajmie się wdrożeniem cobota na dane stanowisko, integrując go z systemami i procesami obecnymi w firmie.

4. Automatyzacja jest droga.

Automatyzacja procesów w firmie wiąże się oczywiście z kosztami, jednak w perspektywie długofalowej jest to inwestycja, która nam się zwróci, a my dodatkowo zyskamy na produktywności i precyzyjności w stosunku do konkurencji. Na ten moment istnieje wiele dofinansowań m.in. do automatyzacji procesów w przemyśle, z których jako przedsiębiorca możesz skorzystać. Więcej o uldze na robotyzacje poczytasz TUTAJ

5. Automatyzacja jest dobra tylko do redukcji kosztów.

Błędem jest skupianie się i postrzeganie automatyzacji wyłącznie pod kątem redukcji kosztów. Zalet automatyzacji oraz wdrożenia robotów w firmie jest o wiele więcej. Między innymi poprawia ona wydajność operacyjną oraz produktywności pracowników, dzięki zautomatyzowaniu prostych, powielanych czynności. Roboty są w stanie także wyeliminować błędy ludzkie i zwiększyć zgodność procesów czy produktów z narzuconymi wytycznymi.

Czy jesteś już gotowy na automatyzacje? Bo Twoi konkurenci na pewno! Nie czekaj i skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania dla Twojej branży! Zintegrujemy Twój system z cobotami i pokażemy, jakie korzyści niesie ze sobą automatyzacja!

Napisz do nas!