Monitorowanie robotów: Jakie problemy rozwiązać zanim rozpoczniemy?

24 listopada 2020

Analiza pracy robota to jedna z pierwszych rzeczy, o których myślimy decydując się na automatyzację z ich wykorzystaniem. Na rynku istnieje kilkadziesiąt produktów pozwalających badać zdalnie cykl pracy, częste restarty, zużycie mediów etc. Wszystkie te systemy, bez względu na możliwości, nie pozwolą nam otrzymać realnych i przydatnych danych bez rozwiązania kilku popularnych problemów.

1. Nieuporządkowany proces

Jednym z częstych błędów jest próba automatyzacji niepoprawnie realizowanego procesu. Audyt przedwdrożeniowy to właściwy moment na przebudowę tak, aby wdrożone roboty wykonywały efektywnie zoptymalizowaną pracę.

2. Brak zrozumienia wąskich gardeł

Błędnie zdefiniowane wąskie gardła powodują, że po automatyzacji proces nie przyspiesza, a jedynie zmniejsza wykorzystanie zasobów ludzkich. Analiza wąskich gardeł powinna wykazać, gdzie następuje akumulacja, jaki fragment procesu generuje największe kolejki, a także rozwiązanie pozwalające wyeliminować WG, a  nie tylko przesunąć je maksymalnie na koniec cyklu.

3. Brak analizy

Weryfikacja pracy robota jest skuteczna, wyłącznie jeżeli poświęcamy jej odpowiednią uwagę. Bez regularnej kontroli danych oraz optymalizacji, przesyłane dane nie przełożą się na realną wartość dla przedsiębiorstwa.