Najcichsza na świecie turbina wiatrowa

28 lutego 2017

Mimo iż mit Syndromu Turbin Wiatrowych został naukowo obalony, to jednak trzeba przyznać, że urządzenia te, szczególnie niewielkie, wykorzystywane przez osoby prywatne, są dość hałaśliwe. Ich hałas jest proporcjonalny do prędkości z jaką się obracają, a zazwyczaj te mniejsze mają znacznie wyższą prędkość obrotową od dużych turbin. Inżynierowie z firmy Renewable Energy Solutions Australia (RESA) twierdzą, że mają rozwiącanie: Turbiny Eco Whisper. Dwa modele turbin, które zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu przydomowym. RESA twierdzi, że ich turbiny nie tylko są bardziej ciche od tradycyjnych, trójłopatowych, ale także o 30% bardziej wydajne. Jako dodatkowy plus można wymienić niższą prędkość minimalną wiatru. Turbina jest w stanie produkować elektryczność już przy wietrze wiejącym z prędkością 1,7 m/s, co równa się mniej więcej połowie prędkości minimalnej tradycyjnej turbiny.

 

 

Eco Whisper można dostać z dwoma średnicami: 6,5 m, która produkuje do 20 kW, oraz 3,25 m, produkująca do 5 kW. Wsporniki na jakich zamontowane są urządzenia mają odpowiednio 21 i 18 metrów wysokości.

Turbiny posiadają, aż 30 łopat, przez co mają dużo większą powierzchnię „łapiącą” wiatr. Dzięki temu urządzenie to potrafi wytworzyć więcej energii elektrycznej przy mniejszej prędkości obrotowej, co częściowo redukuje hałas wytwarzany podczas pracy. Eco Whisper posiada kołnierz na obwodzie, by zredukować hałas powstający na końcówkach łopat, oraz zapobiec utracie mocy przez turbulencje. Drugi kołnierz znajduje się w połowie długości łopat i służy do usztywnienia całej konstrukcji. W piaście znajduje się alternator zamieniający pracę mechaniczną na prąd. Do przeniesienia momentu obrotowego nie zastosowano żadnych przekładni, przez co konstrukcja jest prosta i nie wytwarza dodatkowego hałasu.

Urządzenie posiada sensory mierzące prędkość i kierunek wiatru. Dane są przekazywane do procesora, który poprzez odpowiednie algorytmy ustawia odpowiednio turbinę, by produkować optymalną ilość energii elektrycznej. Jeśli prędkość wiatru przekroczy 50 m/s, układ kontroli obrotu ustawia łopaty tak, by nie spowodować uszkodzenia urządzenia. Jeśli jednak spodziewany jest potężny huragan, wtedy, dzięki składanemu wspornikowi można całą konstrukcję położyć na ziemi. Jest to wygodne również przy konserwacji i naprawach urządzenia.

Eco Whisper może okazać się przełomem w wykorzystywaniu turbin wiatrowych przez osoby prywatne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że konstrukcja ta wyciszając się sama, uciszy także rzesze przeciwników takich rozwiązań.

Niżej zamieszczamy link do filmiku, ukazujący taką turbinę podczas pracy.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=O64RBeKe0TA