Najwyższy budynek Indonezji sam wyprodukuje energię!

28 lutego 2017

Pertamina, Indonezyjska państwowa spółka naftowa rozpoczęła budowę wieżowca, który będzie największą budowlą w kraju.

99-piętrowy, wysoki na 530 metrów budynek Pertamina Energy Towers został zaprojektowany przez amerykańską firmę architektoniczną Skidimore, Owings & Merrill (SOM). Zajmuje powierzchnię 5,7 hektara. Oprócz samej wieży w skład kompleksu będzie wchodził meczet mogący pomieścić 5000 wiernych, centrum sztuki, obszary do spacerowania oraz własny, odgrodzony ogród.

Jednak to nie różne budynki wchodzące w skład kompleksu, ani łagodnie zwężająca się fasada budynku odbijająca promienie słoneczne będzie na siebie zwracać całą uwagę. Najbradziej interesujący w projekcie jest krok w stronę zielonego budownictwa. Głównym tego elementem będą zintegrowane tunele powietrzne, które będą generowały energię z występujących tam prądów powietrznych.

„Pertamina Energy Tower będzie przede wszystkim symbolem trwałości i wydajności, a także wzorem miejsca do pracy w zespole” twierdzi dyrektor SOM Scott Duncan. „Projekt tego budynku podkreśla i odzwierciedla misję Pertaminy w ekologii oraz podąża za zielonymi trędami w Dżakarcie.”

Obecnie oddanie kompleksu do użytku ma się odbyć w 2020 roku, a po ukończeniu stanie się miejscem pracy dla około 20 000 pracowników Pertaminy!