Targi CES 2015

28 lutego 2017

W dniach 6-9 stycznia odbyły się doroczne targi elektroniczne CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas. To największe tego typu wydarzenie w USA, na którym w tym roku pojawiło się ponad 3600 wystawców sprzętu, będącymi obecnie największymi producentami sprzętu i oprogramowania na rynku. Wielu z nich wyznacza trendy jakie będą dominować w 2015 roku.

Wśród nowości pojawił się Windows 10, który wraca do tradycyjnego wyglądu. Jego głównym atutem ma stać się wygodna praca na kilku niezależnych urządzeniach wyposażonych w ten system, których dane i oprogramowanie są synchronizowane poprzez chmurę.

Rok 2015 na rynku drukarek 3D dominuje kilka kierunków rozwoju. Pierwszym z nich są nowe materiały do druku. Po za tworzywami sztucznymi jako surowiec na drukowane przedmioty można już wykorzystywać metal, drewno, kamień, a nawet czekoladę. Większość producentów dąży do znacznego przyspieszenia procesu drukowania. Ostatnio informowaliśmy również o pomyśle drukarek samoreplikująch. Na targach CES były one już obecne.

W sprzęcie komputerowym widać różne, niezależne od siebie nurty. Jednym z nich jest minimalizacja masy i pełna mobilność. Pojawiło się mnóstwo ultracienkich hybryd łączących laptopy i tablety, które mogą wytrzymać kilkanaście godzin ciągłej pracy na baterii. Jednak drugi trend wskazuje na dążenie do zwiększenia szybkości komputerów po kilkuletnim zastoju. Ciekawą nowością okazują się stacje robocze zintergrowane z dotykowym monitorem (dostępne również modele z zakrzywionym ekranem). Przełomem ma stać się nowy standard USB nazwany C, który będzie montowany jeszcze w tym roku. Wtyczka jest tak skonstruowana, aby pozbyć się problemu z jej obracaniem podczas wpinania. Oczywiście nastąpi również zwiększenie prędkości transmisji danych.

Targi zostały zalane przez producentów technologiami VR. Poruszanie się w nich umożliwiają m.in. manipulatory 3D. Twórcy zapowiadają, że w ciągu dekady każdy będzie mógł samodzielnie projektować w trzech wymiarach, będąc “wewnątrz” programu.

Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę targów: http://www.cnet.com/