Ulga na robotyzację od stycznia 2022 roku

13 grudnia 2021

Od 1 stycznia 2022 wchodzi w życie tzw. ulga na robotyzację. Skierowana jest ona do wszystkich polskich przedsiębiorstw, które są podatnikami PIT, jak i CIT oraz mają w planach wprowadzenie innowacji do procesów produkcyjnych, robotyzacje przemysłu czy wsparcie transformacji cyfrowej w firmie. Z ulgi będą mogły skorzystać duże przedsiębiorstwa, ponieważ nie będzie podziału na limity MŚP.

Jakie korzyści z ulgi na robotyzację?

Ulga daje możliwość wsparcia przedsiębiorców przy wprowadzaniu innowacji w biznesie oraz umożliwia szybszy rozwój firmy, dzięki automatyzacji działalności. Wszystkie polskie firmy prowadzące działalność produkcyjną, które dokonały inwestycji w zakup nowych robotów, będą mogły skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację i odliczyć od dochodu kwoty kosztów kwalifikowanych.

Ile będzie wynosić ulga na robotyzację?

Odliczenie nie będzie mogło przekroczyć 50% kwoty poniesionych przez firmę kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu, który firma uzyskała z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych w roku podatkowym.

Co składa się na koszty kwalifikowane?

Koszty kwalifikowane to wydatki poniesione na robotyzację i wliczają się do nich:

  • koszty zakupu lub leasing nowych robotów, maszyn oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi,
  • koszt oprogramowania oraz urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną,
  • koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych,
  • koszty usług szkoleniowych dla pracowników.

Jakie inne ulgi na inwestycje?

Poza nową ulgą na robotyzację warto zainteresować się również pozostałymi ulgami na innowacje, jak m.in.:

  • ulga IP Box,
  • ulga B+R,
  • ulga na prototyp,
  • 50% kosztów uzyskania przychodów.

Chcesz skorzystać z ulgi? Zainwestuj w roboty już dziś! Skontaktuj się z naszym działem handlowym, a zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Dział Handlowy
sales@cadsol.pl
tel. +48 71 358 04 10