Elektryczna przyszłość motoryzacji

5 grudnia 2018

Elektromobilność rozumiana w kontekście branży motoryzacyjnej, jako całokształt zagadnień związanych ze stosowaniem pojazdów z napędem elektrycznym, to najprawdopodobniej kierunek przyszłości dla tego sektora gospodarki. Dostrzega to większość państw i koncernów, podejmując działania stymulujące wzrost sprzedaży aut elektrycznych. Zanosi się więc na to, że właśnie auta elektryczne, a nie hybrydy czy auta na wodór, zawładną naszymi ulicami.

Światowe koncerny motoryzacyjne zapowiadają przeznaczenie na rozwój elektromobilności kilkadziesiąt miliardów Euro w ciągu kilku najbliższych lat. Dla przykładu do 2030 roku napęd elektryczny ma być dostępny we wszystkich modelach samochodów Grupy Volkswagen a do 2025 roku planowane jest osiągnięcie rocznej produkcji na poziomie 3 milionów sztuk w całej Grupie.

Również Nasz kraj nie pozostaje obojętny na nowe trendy motoryzacyjne. W 2016 roku z inicjatywy czterech największych polskich koncernów energetycznych powstała spółka Electromobility Poland S.A. Głównym jej celem jest opracowanie, wyprodukowanie i wprowadzenie na rynek polskiego samochodu elektrycznego, który będzie uwzględniać potrzeby i oczekiwania kierowców. Coraz większą popularność zdobywają też autobusy elektryczne, wykorzystywane do transportu publicznego w takich miastach jak: Jaworzno, Inowrocław, Lublin, Warszawa, Kraków. Szacuje się, że do końca 2019 roku na polskich ulicach będzie ok. 400 elektrycznych autobusów. Pojawiają się informacje prasowe, że koncern energetyczny PGE ma w planie przejęcie zakładów Autosan i rozpoczęcie w Sanoku specjalistycznych pojazdów z napędem elektrycznym.

Firma Dassault Systemes jako światowy wiodący dostawca rozwiązań inżynierskich dla branży Automotive także dostrzega nowe trendy i tym samym rozwija swoje portfolio produktów dedykowane dla  projektowania i wytwarzania pojazdów elektrycznych np.  wprowadzając w ramach platformy 3DEXPERIENCE rozwiązania branżowe takie jak Electro Mobility Accelerator. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach producenta:

https://ifwe.3ds.com/transportation-mobility/electric-connected-autonomous-vehicles

https://ifwe.3ds.com/sites/default/files/2018-01/tm-brochure-electro-mobility-accelerator.pdf