Pierwszy na świecie symulator 3D do radioterapii

8 czerwca 2022

Projekt VORTHEx, czyli pierwszy na świecie symulator 3D do radioterapii, dzięki wykorzystaniu aplikacji 3DEXCITE na platformie 3DEXPERIENCE.

Dzięki wykorzystaniu aplikacji 3DEXCITE od Dassault Systèmes oraz we współpracy z Instytutem H. HARTMANN i Instytutem Rafaël powstał projekt VORTHEx, czyli pierwsze na świecie pomieszczenie do radioterapii symulowane w całości w 3D. Projekt ma na celu wsparcie pacjentów poddawanych radioterapii, dzięki wizualizacji otoczenia oraz procesu całego zabiegu. Opiera się on na wykorzystaniu wiedzy technicznej, jak i specjalistycznej oraz wyposażeniu laboratorium oprogramowaniem 3DEXPERIENCE z aplikacją 3DEXCITE. Dzięki użyciu wirtualnych bliźniaków, w pokoju VORTHEx, lekarze są w stanie ukazać pacjentowi cały proces radioterapii. Dzięki temu rozwiązaniu minimalizowany jest stres, jaki jest związany oraz odczuwalny w związku z zabiegiem. Pacjenci są również lepiej przygotowani do badania, ponieważ przed rozpoczęciem zabiegu poznają jego specyfikę oraz przebieg.

Projekt wykorzystuje najnowocześniejszą technologię od firmy Dassault Systèmes, aby wspierać pacjentów w trakcie ich choroby i poprawiać samopoczucie podczas leczenia. Pozwala on doświadczyć wirtualnego leczenia przed jego rozpoczęciem. Symulacja 3D w pokoju VORTHEx dokładnie odtwarza techniczne aspekty oraz procedury leczenia w tym salę, maszynę, pozycję pacjenta czy warunki i etapy sesji. Wirtualne doświadczenie nadzorowane jest przez członka zespołu opieki zdrowotnej, który towarzyszy pacjentowi podczas całego procesu.

Radioterapia jest jednym z zabiegów, który wzbudzać może niepokój pacjenta jednak dzięki wykorzystaniu rozwiązania od Dassault Système w znaczących sposób można wpłynąć na komfort psychiczny leczonych osób i pomóc zniwelować ich strach, a także obawy już na etapie leczenia

Więcej o projekcie VORTHEx poczytasz TUTAJ.

Źródło: https://3dexperiencelab.3ds.com/en/projects/life/institute-of-radiotherapy-hhartmann/