11-10-2021

W obecnych czasach zaawansowana AI towarzyszy nam już praktycznie każdego dnia: pomaga wyszukać najlepsze restauracje serwujące sushi w okolicy, porozumieć się zagranicą w nieznanym nam języku, a nawet steruje klimatyzacją w domu. Sztuczna inteligencja jest także niezwykle pomocna w automatyzacji procesów produkcyjnych, magazynowych czy tych związanych z kontrolą jakości. Jakie rozwiązania wykorzystujące AI warto wdrożyć już teraz?

Sztuczna inteligencja w służbie automatyzacji

Jeżeli zależy Państwu na osiągnięciu przewagi konkurencyjnej dzięki optymalizacji kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności i minimalizacji liczby błędów personelu, świetnym pomysłem jest wdrożenie cobotów. Roboty opracowane przez współpracujących z nami producentów są w stanie działać w dużej mierze autonomicznie, ponieważ mogą być wyposażone m.in. w nowoczesne systemy wizyjne i czujniki siły. Pozwala im to choćby skutecznie ominąć przeszkodę, która pojawi się na zaprogramowanym torze ruchu, czy wykryć nawet nieznaczne wady produktu. Sztuczna inteligencja może przy tym pracować na okrągło i nie wykazuje jakiegokolwiek zmęczenia, a poszczególne urządzenia są w stanie komunikować się ze sobą tworząc praktycznie jeden organizm reagujący w oparciu o dane przesyłane w czasie rzeczywistym. Pozwala to wykorzystać coboty do automatyzacji w obszarze obsługi maszyn, paletyzacji towaru, a nawet spawania.

Wyższy poziom bezpieczeństwa w zakładzie produkcyjnym? Dzięki sztucznej inteligencji to możliwe!

Automatyzacja w oparciu o AI przekłada się na wyższe dochody firmy nie tylko ze względu na przyspieszenie produkcji i możliwość oddelegowania pracowników do bardziej wymagających czynności. Dzięki niej można uniknąć bowiem wielu szkód osobowych czy uszkodzeń produktów generujących straty finansowe – coboty mogą natychmiast spowolnić pracę, gdy tylko wykryją pracownika w swoim obszarze roboczym. W zależności od zainstalowanych czujników, sztuczna inteligencja użyta do automatyzacji błyskawicznie wykryje też wszelkie odchylenia od normy w zakresie np. temperatury surowca, zapylenia otoczenia, wilgotności itp. i powiadomi przypisanego pracownika nadzorującego.
Chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w automatyzacji procesów?
Zapraszamy do kontaktu!